Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > O obci > Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráce

Slovenský Jakubov

V roce 2008 začala spolupráce se stejnojmennou slovenskou obcí Jakubov. Iniciátorem spolupráce byl nově zvolený slovenský starosta Ing. Milan Karovič. Ve slovenském Jakubově žije necelých 1500 obyvatel. Více informací můžete najít na www.jakubov.sk.

První setkání na Slovensku

První vzájemné setkáni se uskutečnilo v sobotu 14. června 2008, kdy osm moravských zastupitelů navštívilo slovenský Jakubov. Na programu byla prohlídka obce i jejího okolí. Při vzájemných rozhovorech na různá témata se všichni shodli, že je trápí stejné problémy obecních samospráv. Hledaly se také různé možnosti další spolupráce. Celé setkání se odehrálo ve velmi přátelské atmosféře.

Návštěva u nás

V sobotu 26. 7. 2008 se uskutečnila první návštěva několika desítek obyvatel slovenského Jakubova u nás. Nutno říci, že hned od jejich příjezdu panovalo v naší obci pěkné počasí a vynikající nálada. Hosté si prohlédli za doprovodu zastupitelů hasičskou zbrojnici a obecní úřad. Navštívili také výstavu fotografií z dění v obci a výstavu ručních prací v mateřské škole. Prohlídku obce hosté zakončili ve sportovním areálu. Po společném obědě následovalo slavnostní zahájení na fotbalovém hřišti. Oba starostové krátce představili své Jakubovy a předali si upomínkové předměty a vlajky. Poté byly sehrány dva přátelské mezinárodní zápasy. Mezi "A" týmy byl lepší náš moravský, který vyhrál 6:1. Zápas "starých pánů" skončil vítězstvím slovenského mužstva. Po večeři vyvrcholila přátelská návštěva na pouťové zábavě. Obě strany hodnotily setkání jako velice vydařené.

Cesta na Slovensko

Za rok, v sobotu 8. srpna 2009. se uskutečnila přátelská návštěva téměř stovky obyvatel našeho Jakubova ve slovenském Jakubově u Malacek. Na Slovensko vyrazily dva autobusy. V poledne nás přivítal na obecním úřadě starosta Ing. Milan Karovič, s manželkou a zaměstnanci obecního úřadu. Po krátkém seznámení a prohlídce obecního úřadu následoval v místním kulturním domě společný oběd. Na odpoledne byla připravena prohlídka obce. Zaujal nás kostel, který byl pěkně vymalována vyzdoben. Nestátním zařízením Dom Svitaina nás provedla ředitelka Mgr. Stefan' Nováková se svými klienty. Zařízení poskytuje svým klientům sociální služby v rehabilitačním středisku a zaměstnání v chráněné dílně pro mladé lidi s mentálním a kombinovaným postižením. Někteří zájemci si prohlédli mateřskou školu, centrum pro maminky s dětmi Citrónky, jezero Štěrkovisko nebo hřbitov. Hlavní program probíhal na místním hřišti. Po krátkých projevech obou jakubovských starostů a předání malých dárků začalo přátelské fotbalové utkání "A" týmů. V měření sil zvítězili slovenští přátelé 6:2. Na večer připravili organizátoři show břišních tanečnic a diskotéku pro všechny zúčastněné. Po celou dobu programu bylo zajištěno vynikající občerstvení i spousta lahodných nápojů. Skvělá zábava pokračovala až do pozdních nočních hodin, kdy odjížděl poslední autobus za slovenského Jakubova k nám domů do Jakubova u Moravských Budějovic.

Mezinárodní spolupráce