animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace animace
Napište nám Odběr novinek Youtube

Fulltextové vyhledávání

Turistika v okolí


Mrákotín

Místo
Českomoravská Vrchovina

Mrákotín leží ve Východních Čechách, východním směrem od města Jindřichův Hradec. Městečko najdeme v jižní části Českomoravské vrchoviny. Mrákotín je městečko jehož vzhled a zástavba připomíná vesnici. Městečko je obklopeno zalesněnými stráněmi okolních kopců. V okolí městečka je vybudována celá řada rybníků z nichž několik je využíváno jako přírodní koupaliště. U jihovýchodního okraje města na severním svahu kopce Hora ( 593 m.n.m.) je vybudována sjezdová trať s lyžařským...

Více

Štamberk

Místo
Českomoravská Vrchovina

Poměrně rozsáhlé zříceniny hradu Štamberk stojí na skalnatém ostrohu nad Lhotkou na Jihlavsku v kraji Vysočina. Z hradu se zachovaly zříceniny věže, paláce, bašty a hradeb, místy vestavěných mezi žulové skalní bloky, strmě spadající z vrcholové plošiny. Hradní zříceniny jsou volně přístupné. Historie Hrad, původně nazvaný Šternberk, vznikl pravděpodobně koncem 13. století a jeho zakladatelem byl zřejmě některý z příslušníků rodu Šternberků. V roce 1356 jej získali páni z Hradce. Hrad...

Více

Třešť - Kostel sv. Kateřiny

Místo
Českomoravská Vrchovina

Filiální chrám sv. Kateřiny byl založen v 16. století, v době, kdy Třešť patřila Vencelíkům, jako luteránský kostel. V 18. století bylo přestavěno kněžiště, vnitřní zařízení v 19. století vyhořelo a následně bylo obnoveno (1842). Na vnější zdi chrámu je pozdně renesanční náhrobek neznámého rytíře s erbem polovičního lva.

Více

Třešť - Památník židovským obětem

Místo
Českomoravská Vrchovina

14. května 1942 byli třešťští Židé odvezeni k likvidaci do koncentračních táborů. V roce 1992 byl na vězeňském dvoře odhalen Památník židovským spoluobčanům.

Více

Hodice

Místo
Českomoravská Vrchovina

Obec Hodice se nachází v centru Českomoravské vrchoviny, asi 20 km od krajského města Jihlava. V současné době v obci žije cca 780 obyvatel. V obci je restaurace a občerstvení, 2 prodejny potravin, prodejna smíšeného zboží. Obec je turistickým východiskem pro pěší výlety na hrad Roštejn(5 km), Javořici (10 km), pramen Dyje (6 km). V obci je vlaková zastávka na železniční trati Kostelec - Slavonice.

Více

Klatovec

Místo
Českomoravská Vrchovina

Obec Klatovec se nachází na rozhraní jihomoravského a jihočeského kraje, pod nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny, Javořicí 837 m n.m. V současné době má obec 71 obyvatel. K obci přiléhá chráněná krajinná oblast Javořice, která nabízí možnost celodenních vycházek po okolních lesních cestách,i stezky pro zdatnější turisty. Pro vyznavače cykloturistiky nabízí okolí množství tratí různých obtížností.

Více

Otín

Místo
Českomoravská Vrchovina

Otín je nevelká obec poblíž Stonařova, která byla v 16. století prodána jako pustá městu Jihlavě a později znovu osídlena. V blízkém lese se nachází chatová oblast. Lesy v okolí lákají nejen k příjemným procházkám, ale především ke sběru hub.

Více

Růžená

Místo
Českomoravská Vrchovina

Obec Růžená má 300 obyvatel a leží v nadmořské výšce 604 m, uprostřed Jihlavských vrchů, na úpatí někdejší obory, která se táhne až k Javořici. Obec je doložena před r. 1350 a své jméno odvozuje od někdejších majitelů blízkého hradu Roštejna a Telče, pánů z Růže. Obci protínají značené turistické a cyklistické trasy a obklopují hluboké lesy, louky a rybníky. Dominantou obce je malebný venkovský kostelík sv. Máří Magdaleny s farou s prvním datováním z r. 1485, školní budova z r. 1804.

Více

Řásná

Místo
Českomoravská Vrchovina

Obec Řásná patřila původně k panství středověkého hradu Štamberk, který byl založen pravděpodobně ve druhé polovině 13. století za účelem obrany zemské hranice a kupecké stezky. Obec byla založena při kolonizaci neobydlených území ve 14. století. Nejstarší písemná zpráva, kde je Řásná zmiňována je z roku 1385. Od roku 1410 byla ves začleněna do panství telčského. K roku 1580 se uvádí v obci 17 usedlých a v roce 1840 bylo již ve 34 domech 260 obyvatel. Od druhé poloviny 19. století se rozvíjí...

Více

Horácké divadlo

Místo
Českomoravská Vrchovina
Typ

Historie jihlavské divadelní tradice sahá do 2. poloviny 16. století. První stálou divadelní scénu (Městské divadlo), na které se představují kočovné společnosti i renomovaná divadla z Vídně, získává Jihlava v roce 1850 a jeho prosperitu i význam podtrhuje návštěva samotného císaře Františka Josefa I v roce 1866. Hraje se výhradně německy a teprve od roku 1920 se němčina střídá s češtinou. Horácké divadlo je založeno v roce 1940 a jeho činnost je slavnostně zahájena na scéně Národního domu v...

Více