Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Oslava 100. výročí Československa

Oslava 100. výročí ČeskoslovenskaDatum konání:
27.10.2018

Napříč celým Českem probíhaly již dlouho před 28. říjnem různé akce na připomenutí letos významného stoletého výročí vzniku samostatného Československého státu. Výstavy, přehlídky, proslovy nebo vysazování našeho národního stromu, lípy. Nejinak tomu bylo i v Jakubově. Už na podzimní posvícenské výstavě nechybělo téma Osudových osmiček. Její návštěvníci si mohli prohlédnout fotografie a dokumenty, které připomínaly zajímavé momenty z historie obce.

Hlavní oslavy jubilejního výročí založení Československa byly v naší obci naplánovány na předvečer státního svátku. V sobotu 27. října v 18 hodin se jakubovští občané sešli před budovou základní školy. Ani deštivé a chladné počasí neodradilo i ty nejmenší od účasti na slavnostní akci. Po krátkém proslovu starosty obce Ing. Miroslava Kabelky byly vysazeny hned dvě „Lípy republiky“. Sázení bylo zakončeno recitací básně, kterou shromážděnému davu přednesla žákyně zdejší základní školy.

Poté se rozsvítily desítky lampionů a slavnostní průvod se vydal obcí. V čele nesli členové sboru dobrovolných hasičů ve slavnostních uniformách prapory a zastupitelé věnce. Průvod se zastavil uprostřed návsi před pomníky padlých válečných hrdinů, kteří bojovali v obou světových válkách za naši svobodu. Na jejich počest byly položeny věnce a zazněla česká a slovenská státní hymna. Zde starosta obce pokračoval ve slavnostním projevu. Připomněl historické události a přečetl úryvek z jakubovské kroniky, který zachycoval právě události z října 1918. Ti nejmenší už se nemohli dočkat vyvrcholení celého večera, slavnostního ohňostroje. Světelná show doprovázená hudbou byla opravdu krásnou tečkou za slavnostním večerem. Díky patří organizátorům akce a hlavně všem jakubovským občanům, že nezapomínají, jak je svoboda naší země důležitá.

Text: Eva Šrámková

Foto: Zdeněk Kračmar

1.JPG 2.JPG 4.JPG
5.JPG 7.JPG 9.JPG
8.JPG 12.JPG 13.JPG
14.JPG 15.JPG 17.JPG
18.JPG 21.JPG 23.JPG
27.JPG 30.JPG 31.JPG
32.JPG 36.JPG 38.JPG

Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů