Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Máme stromy v Izraeli

Máme stromy v IzraeliDatum konání:
1.2.2021

Obec Jakubov dostala netradiční dar. Stromy v Izraeli. Paní Zdenka Havlíková, manželka jakubovského rodáka Ladislava Havlíka, se jako štědrý dárce zúčastnila projektu na obnovu Masarykova lesa v Izraeli. S paní Havlíkovou má obec Jakubov velmi srdečné vztahy. A neustále nás všechny překvapuje svou dobrosrdečností a štědrostí, nejen v oblasti podpory vzdělání. V červnu loňského roku si paní Havlíková spolu s dalšími dárci převzala pamětní certifikát z rukou izraelského velvyslance Daniela Merona v jeho pražské rezidenci. 

Společně s děkovným certifikátem získala paní Zdenka Havlíková symbolicky i několik stromů v Masarykově lese v Izraeli. Deset těchto stromů se rozhodla v loňském roce darovat i Obci Jakubov. Další stromy darovala i svým známým, např. předsedovi Senátu RNDr. Miloši Vystrčilovi. Díky těmto dárcům a jejich finanční podpoře Masarykův les znovu ožívá.

Původní Masarykův les byl založen v roce 1930 poblíž osady bývalých československých emigrantů, kibucu Sarid v údolí Jezreel na severu Izraele. Osadníci vysadili na 13 tisíc sazenic stromů, jako dar k 80. narozeninám našeho prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Tento dar byl symbolickým poděkováním českých židů a československých emigrantů za prezidentovy zásluhy v boji proti antisemitismu.

Izraelský Masarykův les však na dlouhá léta upadl v zapomnění. Dlouhých 90 let si žil svým životem bez péče a odborných omlazovacích zásahů. Původní složení lesa bylo zapleveleno náletovými dřevinami. Na obnově lesa a vzkříšení odkazu se v současné době podílí několik organizací a skupin, dobrovolníci i odborníci. Postupná revitalizace a obnova lesa zabere desítky let. Ale rozhodně stojí za to. Nežádoucí stromy a keře z náletů musely být odstraněny a les celkově vyčištěn. Na obnově a péči o dřeviny se podílejí i studenti brněnské Mendelovy univerzity. Masarykův les se složením druhů stromů a rostlin od našich lesů liší. Nalezneme zde cypřiše, olivovníky, halepské borovice nebo karoby s lusky svatojánského chleba (z kterých se vyrábí náhražka čokolády).

Díky Českému výboru Židovského národního fondu a finanční pomoci dárců tento les neupadl v zapomnění a znovu ožívá, aby se stal místem odpočinku, relaxace ale hlavně připomínkou historie. Finanční dary posloužily k vybudování zpevněných lesních cest, laviček, pamětních kamenů s informacemi o historii lesa v anglickém a hebrejském jazyce. Návštěvníci se tak dozví o historii lesa a vztahu k České republice.

Jak vypadal Masarykův les v lednu 2021 se můžete podívat zde: http://www.kkl-jnf.cz/galerie/19-masarykuv-les-2021-novinky-1/ .

Text: Eva Šrámková

certifikat 002.jpg certifikat 001.jpg

a.jpg

Slavnostní ceremoniál založení Masarykova lesa

c.jpg

Paní Havlíková přebrala certifikát z rukou izraelského velvyslance

Zdroj: KKL CZ

b.jpg

Paní Havlíková předává certifikát starostovi


Komentáře


Žádné komentáře doposud nebyly přidány.

Přidat komentář

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů